Maturita 2016

MATURITA (SkolskyServis.sk) - spracované

Niektorí študenti tento životný medzník znášajú ľahšie a bez strachu, iných zalieva pot už len pri pomyslení naň.

A zas je to tu, je to za dverami. Maturanti sú plní otáznikov:„ Aké budú úlohy,“ pýtajú sa, „aké témy nás čakajú?“

Niektorí tento deň znášajú ľahšie a bez strachu, iných zalieva pot už len pri pomyslení na deň D. Keď je po všetkom, napokon aj tí, čo čakali s obavami, na otázku: „Tak čo, aké to bolo, zvládol/ zvládla si to?“  odpovedia spôsobom, ktorý im je vlastný: „V pohode, ľavou zadnou!“

Čo poradiť študentom, aby maturovali v pohode a bez zbytočného stresu?
Predovšetkým sa tie štyri roky bolo treba učiť. Netreba na jednotky, ale mať slušný prehľad, je základ. Napokon, všetko učivo od prvého ročníka je smerované k maturite, učitelia a profesori to neustále  pripomínajú, vo štvrtom ročníku sa príprave na maturity venuje poctivá dlhodobá príprava zo strany učiteľov. Netreba to ignorovať.

No ak ide o posledné dni, či dokonca hodiny pred niektorou z foriem maturity, často zaúraduje strach, pretože si študent uvedomí, čo všetko si nestihol pozrieť, zopakovať, čo ak tam bude niečo, čomu nebudem rozumieť a podobne. Niekoho vie strach tak ochromiť, že mu nedá spať, že po vytiahnutí otázky dostane to neslávne “slávne” okno. Treba zachovať pokoj. Áno, sú študenti, ktorí mali smolu a museli  maturitu opakovať. (September je krásny mesiac v roku - september to istí...:) . Myšlienku, že čo ak to budem aj ja, treba jednoducho zavrhnúť a povedať si jednoduché - ak aj, čo už, budem to musieť nejako ustáť, život pôjde ďalej a sústrediť sa na to, všetky potrebné informácie sú určite v mojom mozgu uschované v niektorej priehradke a ak zostanem dostatočne pokojný, tak v ten potrebný moment tú informáciu odtiaľ jednoducho dostanem. Tak to funguje a maturitná komisia náš mozog určite v tom pátraní podporí. Deň - dva pred maturitami sa treba upokojiť a nepodľahnúť panike.

Deň pred maturitou sa učiť už len pozvoľne, bez ohľadu na to, koľko som sa toho nestihol/nestihla naučiť. Urobiť si pohodu, teplý čaj porozprávať sa osobne (nie cez chat) s niekým blízkym o inej téme, než je maturita a učivo a profesori.

Dopriať si dostatok spánku, inak môže mozog zaštrajkovať a do potrebnej priehradky vás nepustí. Pred spaním sa upokojiť myšlienkami, bude, ako má byť, som dostatočne pripravený/á, určite to zvládnem. Myšlienky na to, čo všetko som nestihol/nestihla, ak ma majú znervózňovať, treba zavrhnúť a myslieť na príjemné veci. Ak sa viem takto upokojiť, tak si môžem začať predstavovať niečo príjemné, letnú dovolenku, ako sa venujem vlastnému hobby a podobne. Ak nemôžem dlhšie než po polhodine zaspať kvôli niečomu z učiva, treba vstať, pozrieť si to v rýchlosti a znova ľahnúť a spať.

No a v deň maturity urobiť všetko pre to, aby som odchádzal/a z domu v pohode - zobrať si talizman, alebo ešte posledné nezopakované otázky, hoci už na ne možno nebude čas.

Obliecť sa, pokiaľ možno čo najpohodlnejšie (nech netlačia topánky, neťahá nejaká časť oblečenia) a príjemne upraviť zovňajšok, nech sa komisii na mňa príjemne pozerá. Čím príjemnejšie sa cítim, tým lepšie pôsobím aj na svoje okolie, a sympatie tiež hrajú svoju úlohu, hoci nie tú najdôležitejšiu. Bude, ako má byť, a všetko dobre dopadne ;-)

Celkovo 45 358 žiakov zo 726 stredných škôl bude budúci týždeň skladať prvú časť maturitnej skúšky. Je pre nich pripravených 17 druhov testov, podľa jednotlivých predmetov a úrovní, 15 druhov zvukových nahrávok pre testy z cudzích jazykov na klasickú papierovú maturitu i jej elektronickú formu.

Tento školský rok (2015/2016) je v poradí už dvanástym rokom, v ktorom sa uskutoční externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky. Žiaci budú písať jednotlivé testy v priebehu utorka až piatka budúceho týždňa.

Prvým bude test zo slovenského jazyka a literatúry, a to 15. marca. V stredu, 16. marca, bude nasledovať povinný cudzí jazyk, vo štvrtok matematika. V piatok, 18. marca, napíšu žiaci na školách s vyučovacím jazykom maďarským či ukrajinským test z maďarského jazyka a literatúry a ukrajinského jazyka a literatúry.
Na maturitu sa celkovo prihlásilo 45 358 žiakov zo 726 stredných škôl. Najviac žiakov, a to až 42 600, je prihlásených na test zo slovenského jazyka a literatúry. Z maďarského jazyka a literatúry bude maturovať 1 858 žiakov a ukrajinského jazyka a literatúry 21 žiakov. Na školách s vyučovacím jazykom maďarským bude 1 864 žiakov maturovať z povinného maturitného predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra. Matematiku ako voliteľný predmet si vybralo 6 790 maturantov.

Z cudzích jazykov k tým najpočetnejším patrí maturita z anglického jazyka, vybralo si ju 37 052 maturantov, nasleduje maturita z nemeckého jazyka, ktorú si vybralo 5 626 maturantov.

Tretím v poradí je ruský jazyk s 861 maturantmi. Cudzím jazykom s najnižším počtom prihlásených maturantov je taliansky jazyk s počtom 7 maturantov.

Na regulárny priebeh maturít bude na školách dohliadať externý dozor vo forme predsedov predmetových a školských maturitných komisií. Riaditelia škôl si samotné testy prídu prevziať vždy v deň konania externej časti maturitnej skúšky z daného predmetu na príslušné distribučné miesto podľa harmonogramu. Správnosť a neporušenosť obsahu zásielky po jej prekontrolovaní potvrdia riaditeľ školy, ako i pracovník odboru školstva okresného úradu svojím podpisom. Témy písomnej formy internej časti maturitnej skúšky z vyučovacích jazykov budú vyhlásené už tradične prostredníctvom Slovenského rozhlasu.

Ako úspešne maturanti zložili prvú časť maturity sa dozvedia 4. mája 2016, kedy NÚCEM školám sprístupní oficiálne výsledky v elektronickej forme pre stiahnutie do školských informačných systémov. Najneskôr 6. mája 2016 na školy zašle oficiálne výsledkové listiny v papierovej podobe.

Náhradný termín externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční 12. – 15. apríla 2016. Opravný termín sa uskutoční v termíne 6. – 9. septembra 2016, tak žiadne obavy. Presné harmonogramy budú zostavené v závislosti od počtu žiakov prihlásených na náhradný a opravný termín z jednotlivých predmetov.

Maturantom držíme všetci palce a myslíme na nich počas maturity.

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Miro Köteleš

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre